Новости Луганска

Спецпредставник США по Україні Курт Волкер пішов вчора у відставку. Що це означає для мирного процесу на Донбасі

Спеціальний представник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер покинув свій пост в п’ятницю 27 вересня.

Про це повідомляє The New York Times. За даними видання, Волкер заявив держсекретареві Майку Помпео, що йде у відставку.

Його звільнення відбулося через кілька днів після зустрічі президента США Дональда Трампа з президентом України Володимиром Зеленським та публікації стенограми їх скандальної розмови в липні з-за якого демократи загрожують Трампу імпічментом.

У п’ятницю Палата представників Конгресу США оголосила, що має намір допитати Волкера з даного питання на наступному тижні.

Раніше в ЗМІ озвучувалася версія, що Волкер покине свій пост ще на початку травня, після поразки на виборах президента України Петра Порошенка.

Вважалося, що Волкер був близькою людиною до Порошенка і лобіював його інтереси у Вашингтоні, будучи пов’язаним з лобістською компанією BGR Group, якій платили люди екс-президента. Зокрема, Волкер пішов на безпрецедентний крок і перед другим туром виборів порекомендував українцям голосувати за Порошенка.

Крім того, Волкер був послідовним противником реалізації політичної частини Мінських угод в тій логістики, яка була в них прописана спочатку і потім викладено у формулі Штайнмайера (вибори на підконтрольних територіях і надання їм особливого статусу ще до переходу Україні до контролю над кордоном).

Зокрема, саме після візиту Волкера в Київ на початку вересня міністр закордонних справ України Пристайко різко змінив на своє негативне ставлення до виборів на Донбасі, а потім українська делегація в Мінську відмовилася погоджувати формулу Штайнмайера, що заблокувало зустріч Нормандської четвірки на вищому рівні.

У теж час, президент Трамп неодноразово закликав українську владу домовлятися з Росією. Останній раз він це озвучив на брифінгу перед зустріччю із Зеленським у Нью-Йорку.

Поки незрозуміло — чи призведе відставка «яструба» Волкера до змін у ставленні США до реалізації політичної частини Мінських угод і розблокує це процес узгодження формули Штайнмайера.

Поки що все вказує на те, що відставка Волкера пов’язана не стільки зі змінами в політиці США щодо України, скільки з останнім скандалом з нібито тиском Трампа на Зеленського з питання розслідування корупції Байдена.

У скарзі неназваного співробітника американських спецслужб, розсекреченої Комітетом з розвідки Палати представників, згадується візит Волкера в Київ після дзвінка Трампа Зеленському.

«26 липня, на наступний день після дзвінка Курт Волкер відвідав Київ і зустрівся з президентом Зеленським і рядом українських політичних діячів. Волкера на його зустрічах супроводжував посол США в Європейському Союзі Гордон Сэндленд. Грунтуючись на численних звітах про цих зустрічах, про які мені розповідали різні офіційні особи США, посли Волкер і Сондленд давали поради українському керівництву про те, як «орієнтуватися» вимоги, які висував президент США р-ну Зеленському», — написано у скарзі.

За інформацією сайту Usnews.com ці «орієнтування» полягали в тому, щоб «стримати збиток від спроб адвоката Трампа Руді Джуліані чинити тиск на Україну для розслідування дій демократів». Тобто, в цій історії Волкер, за даними американських ЗМІ, грав не на стороні Трампа. А тому його відставка на тлі розростання скандалу навколо переговорів Трампа і Зеленського є цілком логічною.

З іншого боку, відхід Волкера може, як мінімум тимчасово, послабити тиск американських «яструбів» на українські влади з питання гальмування політичної частини Мінських угод. Теоретично це відкриває перспективи до старту процесу політичного врегулювання на Донбасі через реалізацію формули Штайнмайера. Якщо на то, звичайно, буде воля і бажання Володимира Зеленського та його команди.

Click to comment

Оставить комментарий

Most Popular

To Top